Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Saç dökülmesi, genellikle erkekleri etkileyen bir sorundur. Bunun sebeplerinin başında, genetik faktörler gelmektedir. Bunun dışında, çevresel etkenler ve stres saç dökülmesine sebep olabilir. Bunu gidermek ve yeniden saçlara kavuşmak için yapılması gereken, saç ekimi yaptırmaktır. Saç ekimi FUE ve FUT adı verilen yöntemlerle donör saha olarak bilinen bölgeden sağlıklı saçların alınarak, saçların döküldüğü saçsız alana transfer edilme işlemidir.

Neden Saç Ekimi Yaptırmalısınız?

İnsanların dış görünüşünde en önemli unsur saçlardır. Her bireyin kişisel özellikleri arasında ilk sayılanlardan biri saç özelliğidir. Saçların değişimi ile kişinin görüntüsü tamamen değişebilmektedir.

Saçların seyrek olması veya hiç olmaması ise kişilerin kendine güvenleri etkilemekte ve fizikselden çok psikolojik sorunlar yaratmaktadır. Saçların dökülmesi insan sağlığını fiziksel olarak hiçbir şekilde etkilemese de kel kelimesi ile tasvir edilmek kişilerin sosyal hayatta ve kendi içlerinde sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Saç dökülmesi öncelikle estetik kaygılara, psikolojik sorunlara ve kendine güven eksikliğine neden olmaktadır. Toplum içerisinde başka insanların bakışlarından rahatsız olanlar ve dalga geçildiğini düşünen kadın veya erkekler, kurtarıcı bir tedavi yöntemi olan saç ekimini yaptırmaktadırlar.

Saç ekimi, kişinin saçlarıyla ilgili kaygılarını tamamen yok eden bir yöntemdir. Kellik artık çözümsüz ve hayat boyu yaşanması gereken bir sorun olmaktan çıkmıştır. Saç ekimi yaptıran kişiler sonuçları görmeye başladıktan sonra kendilerine olan güvenleri yeniden oluşmaktadır. Bu sayede sosyal hayatta ve iş hayatında daha başarılı ilişkiler kurabilmektedirler.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi Türkiye’de konuyla ilgili uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Saç ekimi ilk çıktığı yıllarda yapay bir görünüm sunarken ve dışarıdan bakınca ekim yapıldığı belli olurken, şu anda kullanılan en gelişmiş yöntemler sayesinde saçlar doğal görünümleri ile uzamakta ve saç ekimi işlemi yaptırıldığı kesinlikle belli olmamaktadır. Ekim sonrasında ise bir daha hayat boyunca saçların tekrar dökülme riski bulunmamaktadır.

Saç ekimi işlemi temel olarak saçların yoğun olduğu ve genetik olarak dökülmeyen saçları içeren ense ve kulaklar üzerindeki saçlı deriden 1,2 ya da 3,4 saç kökü içeren saç ünitelerinin ( saç greftleri) alınarak saç dökülmesi olan alanlara taşınması işlemidir.

Saç ekimi yapılabilmesi için saç köklerinin alındığı bölgelerdeki saçların sağlıklı olması ve yoğunluğunun yeterli olması gereklidir. Saç rengi, saçın sertlik derecesi, saçların dalgalı ya da düz olması gibi faktörler de yapılacak girişimin sonucunu etkilemektedir.

Saç ekimi işlemi cerrahi bir operasyondur ve bu anlamda ciddiyetle yaklaşılmalı, uzman olmayan kişilerin etik dışı ve yasalara aykırı uygulamalarına karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

© Copyright 2019 Özel Avrupa Şafak Hastanesi. Tüm Haları Saklıdır.

Gizliliğiniz bizim için önemlidir. 6998 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirmeye buradan ulaşabilirsiniz. | Çerez Politikası